Neplakej, maličká

Trápíš se a máš pocit, že ti nikdo nerozumí? Nelíbíš se sama sobě? Nejraději bys své tělo vyměnila, protože není jako z časopisu? Utři si slzu a chvilku mě teď poslouchej. Takových jako ty je spousta. Mladých slečen, které už nejsou děti, ale ještě ani dospělé. Nevěří si a nejraději by se zahrabaly sto metrů pod zem. Jenže to je podle mě škoda. Svět by přišel o hvězdičku, jakou jsi i ty. Chceš si začít víc věřit, ale nevíš jak na to? Tak si utři i tu druhou slzu a čti dál.

Podívej se do zrcadla a začni mít ráda to, co vidíš

Jak se cítíš, když se podíváš do zrcadla? Máš pocit, že je tvůj obličej škaredý a nevzhledný? Nelíbíš se sama sobě, protože máš pleť samý pupínek? Jenže jak máš v sobě vidět krásu, když se neustále jenom kritizuješ? Jsi teď v životní fázi, která je pro tvé tělo náročná. Hormony se v tobě mísí a pleť na tento stav reaguje. Je jednoduché se začít v tuto chvíli nenávidět a dávat důraz jen tomu špatnému. Jenže tímto způsobem ztrácíš jiskru a kouzlo sebe samé. Pokud se budeš pořád jen kritizovat, jen těžko na sobě budeš vidět své přednosti. Zkus se tedy postavit před zrcadlo a najdi alespoň pět věcí (ano, ALESPOŇ pět), které se ti na sobě líbí. Až tě zase někdy přepadne depka ze sebe samé, vzpomeň si na to, že máš třeba hezké oči nebo úsměv. Celá se prozáříš a uvidíš, že se budeš cítit lépe.

Nesrovnávej se s ostatními

Je jednoduché vidět na druhých, že jsou v něčem lepší než ty. Zvlášť pokud tě třeba vaši, nebo učitelé ve škole, pořád s někým srovnávají. Pak tě s největší pravděpodobností budou trápit pocity méněcennosti a možná se ti bude dít i taková divná věc: chceš druhým dokázat, že jsi taky dobrá, ale budeš dělat jednu chybu za druhou. Nebo se ti nebude dařit. Ať děláš, co děláš, pokaždé přijde neúspěch. Víš, čím to je? Moc se snažíš a chceš být jako druzí. Toužíš po pochvale a ta nepřichází. A možná jsi už i zoufalá, nebo naštvaná. Ze všeho nejvíc sama na sebe. Zkus to tedy jinak. Najdi si něco, co tě baví, nebo něco, co se ti líbí. Těmto věcem se pak věnuj, bez ohledu na to, jestli to tak dělají ostatní. Budeš daleko víc sama sebou a nebudeš donekonečna napodobovat druhé. To, že ti nejde matematika, ještě neznamená, že nemůžeš být dobrá v dějepise. Když se ti libí květované tričko, ale spolužačky nosí proužkované, stůj si za tím, co se líbí tobě. Ze začátku to není jednoduché, ale věřím, že to zvládneš.

Važ si svého těla

Jaké máš pocity, když vidíš své tělo? Nelíbí se ti, ať už z jakéhokoli důvodu? Je jednoduché vidět na sobě jen chyby, ale ze všeho nejdřív by ses měla zamyslet nad tím, jak se o své tělo staráš. Co svému tělu dáváš? Jíš zdravě a kvalitně? Tělo nemůže dobře fungovat a být krásné, když do něj dáváš nekvalitní výživu. Jez tedy hodně ovoce a zeleniny, zbytečně neutrácej ve fastfoodech a místo sladké limonády si dej vodu. Za peníze, které ušetříš, si pak raději kup něco hezkého. Něco, v čem se budeš cítit dobře a sama sobě se líbit. Tvé tělo bude šťastné a spokojené a ty taky. Když navíc zapojíš trochu pohybu (a nemusí to být nic extrémního), tvé krásné tělo se ti odmění. Nemysli na to, že když přestaneš jíst úplně, budeš krásná. To je velký omyl. Aby tvé tělo mohlo dobře fungovat, potřebuje dostatek energie. A proto je vyvážený příjem potravy klíčový. Najdi si proto k tělu cestu a dej mu všechnu svou lásku. Uvidíš, že se ti bohatě odmění.

Napsala: Hana Adamíková (Wolf), Koučka, lektorka a životní průvodkyně

Dlouhodobě se věnuje práci se ženami a ženskými příběhy. Pracuje jak formou individuálních konzultací, tak seminářů a skupinových prací. Pět let studovala a pracovala v zahraničí, věnovala se práci s dětmi a dospívajícími a od roku 2012 se věnuje koučinku a osobnímu rozvoji. K jejím ústředním tématům patří zdravá sebedůvěra žen a dívek, návrat k ženskosti a ženskému principu a práce s emocemi v náročných životních situacích. Přednáší, pořádá workshopy a léčivé pobyty. Píše blog a ráda vaří, tančí a zpívá. Je podruhé šťastně vdaná a se svým manželem Pavlem čeká své první dítě.

Následující příspěvek
Jana o své první menstruaci
Menu
googleb551d0b5453aef6c