Na barvě záleží

Možná už jsi slyšela, že není barva jako barva. Každá má svůj význam a každá o svém nositeli prozrazuje něco jiného. Zajímá tě, co o sobě svému okolí výběrem barev prozrazuješ? Odpovědi nejdeš v dnešním článku.

Černá – je to barva tajemna a hloubky. Rádi si ji oblékají lidé, kteří nechtějí dát okolí najevo své pravé já. Je však také barvou smutku a úniku před sebou a okolím. Na druhou stranu může působit velmi nadčasově a elegantně, avšak člověk by se v ní neměl ztrácet. Pokud tedy máš tendenci chodit pořád v černé, tak se sama sebe zeptej, jestli před někým (nebo před sebou) neutíkáš.

Červená – pro tuto barvu je typická dynamičnost a akčnost. Pokud ji ráda nosíš, pak jsi s největší pravděpodobností dominantní a máš ráda pozornost od druhých. Prostě ti nevadí být v centru dění. Do červené barvy se však nikdy nenuť. Poutá na sebe pozornost, a pokud ti tato pozornost není příjemná, tak budeš působit nejistě.

Oranžová – barva kreativity a emocí. Je pravda, že se jedná o nejméně četnou barvu v šatnících. Proč? Lidé ji totiž neumí uchopit a podvědomě z ní mají strach. Jak jsi na tom ty? Líbí se ti, jen se bojíš, že v ní budeš vypadat divně? Vyzkoušej nejdříve malé plochy (šátek, šála, součást barvy na tričku) nebo doplňky (lak na nehty, náramek, malá kabelka), než si pořídíš oranžové šaty.

Žlutá – tato barva je ze všech barev vidět jako první. Co to znamená? Pokud si ji oblékneš, budeš skutečně vyčnívat z davu a přitahovat ještě víc pozornosti než u červené. Na druhou stranu, tato barva dokáže u ostatních vybudit vztek, takže pozor na křiklavé tóny a velké plochy. Neznamená, že bys ji neměla nosit, pokud se ti líbí, ale buď s ní opatrná. Pokud zvolíš příliš výrazný odstín, lidé se pak s tebou nemusí cítit dobře. Je to proto, že na ně působíš až příliš dominantně.

Zelená – relaxace, klid, pohoda, uvolnění. Přesně tyto pocity navozuje zelená barva. Lidé, kteří ji rádi nosí, jsou pohodoví, přátelští a srdeční. Můžeš ji mít v oblibě proto, že navozuje klid a harmonii, obzvlášť pokud se zrovna cítíš přetížená. Tato barva je považovaná za málo výkonnou barvu. Takže pokud máš zelený pokojíček, tak se nediv, že v něm máš tendenci odpočívat než dělat domácí úkoly do školy.

Modrá – ta je naopak barvou aktivity, důvěryhodnosti a analytického myšlení. Teď už chápeš, proč je tolik modré třeba v bankách, na poště nebo na uniformách? Tato barva sice také uklidňuje, ale neubírá na výkonnosti. Navíc bledě modrá barva je barvou komunikace. Takže pokud ráda nosíš bledě modrou nebo tyrkysovou, možná je to proto, že se potřebuješ vyjádřit.

Tmavě modrá – je to barva hlubokého přemýšlení a vědění. Obvykle je víc oblíbená u mužů a pokud už ji nosí ženy čí dívky, tak i ony mají blízko k logice a přemýšlení. Často je baví matematika, hledání souvislostí a rády jsou ve svém vnitřním světe. Je to rovněž barva intuice a vnitřního vědění, které se ženám otvírá spíš v pozdějším věku. Alespoň se máš na co těšit.

Fialová – v minulosti byla tato barva velmi vzácná a ceněná. Mohli si ji dovolit jen ti nejbohatší, a tak je poměrně úzce spojena s penězi. Další oblast, se kterou je spojena, je duchovno. Fialová je totiž barva kardinálů. Lidé, kteří mají fialovou rádi, obvykle mají silnou intuici a zajímají se o vědění. Přeneseně a odlehčeně to také může znamenat, že je zajímají drby a klepy.

Bílá – je to barva čistoty, nevinnosti a nových začátků. Pokud máš ráda bílou, s největší pravděpodobností budeš i jemnější a mírnější povahy. Bílá barva dokáže dokonale prozářit a rozjasnit, takže se krásně hodí k blízkosti obličeje (tedy trička, halenky šátky a šály). Hodí se snad ke všemu, ale pozor! Bílá rozšiřuje, takže si kupuj bílé věci, které ti opravdu dobře padnou a mají střih, který lichotí tvé postavě.

Růžová – je to dívčí až holčičkovská barva. Velmi sluší těm, které chtějí probudit svou jemnost a něžnost. V podstatě je to nejženštější barva ze všech a druhému pohlaví jí dáváme najevo, že potřebujeme lásku a péči. Pokud máš růžovou ráda, dej si jen pozor, abys to s ní nepřeháněla. Můžeš pak působit infantilně a dětinsky. Takže i zde platí: „Všeho s mírou.“.

Hnědá – pokud je hnědá tvá oblíbená, nerada vybočuješ z řady a jsi spíš konzervativní. Pokud ale hnědou nesnášíš, možná máš trochu problém s pokorou. Lidé, kteří hnědou nenávidí, mají často pocit, že všechno umí nejlíp a druhé nepotřebují. Na druhou stranu ti, kteří se oblékají do hnědé od hlavy až k patě, jsou neprůbojní a přízemní lidé. Takže ať už jsi kterýkoli případ, najdi si k hnědé zdravý vztah. Kombinace doplňků či různých tónů hnědé umí udělat hotové zázraky.

Šedá – stejně jako modrá, i šedá je analytická barva. Svým vyzařováním je to spíš pasivní barva. Mají ji rádi lidé, kteří se stahují do sebe a rádi působí seriózně. Pokud je jí moc, nositel vypadá jak šedá myš. Dobrá zpráva ale je, že se hodí ke všem barvám. Skvěle vypadá v kombinaci s bílou a sytě růžovou. Pokud máš až příliš dynamickou povahu, tak tě krásně zklidní. Vřele ji doporučuji na domácí oblečení.

Stříbrná – je to barva chladivá, spojena s energií Měsíce. Chladivý měsíční třpyt tiší rozbouřenou mysl a uklidňuje rozbouřené emoce. Oproti živé sluneční energii vnáší stříbrná měsíční energie odstup a prostor, jako tichá hluboká noc. Stříbrná barva v kombinaci s indigo či fialovou působí mysticky a jsou to typické kombinace vhodné na zimní plesy, kdy noci jsou krátké a hluboké.

Zlatá – tato barva souvisí s hojností, hřejivostí, teplem a bohatstvím. Spíše než o materiální bohatství se jedná o naplnění a hojnost. Je symbolizovaná jako sluneční energie. Slunce dává život, přináší do věcí světlo a jasno. Obecně otepluje a hřeje jak svého nositele, tak i okolí hřejivými signály.

Tak co? Našla ses? Sedí výklad barev i na tebe? Zkus nyní pozorovat, v jaké fázi cyklu volíš jakou barvu. Jinak se totiž budeš oblékat těsně po menstruaci, jinak v ovulaci a úplně jiné to bude před menstruací a v samotné menstruaci. Důležité je, abys byla autentická a sama za sebe. Snaž se nepodléhat trendům a spíš se zaměř na to, které barvy tě přirozeně vystihují.

Napsala: Hana Adamíková (Wolf), Koučka, lektorka a životní průvodkyně

Dlouhodobě se věnuje práci se ženami a ženskými příběhy. Pracuje jak formou individuálních konzultací, tak seminářů a skupinových prací. Pět let studovala a pracovala v zahraničí, věnovala se práci s dětmi a dospívajícími a od roku 2012 se věnuje koučinku a osobnímu rozvoji.  K jejím ústředním tématům patří zdravá sebedůvěra žen a dívek, návrat k ženskosti a ženskému principu a práce s emocemi v náročných životních situacích. Přednáší, pořádá workshopy a léčivé pobyty. Píše blog a ráda vaří, tančí a zpívá. Je podruhé šťastně vdaná a se svým manželem Pavlem čeká své první dítě.

www.hanawolf.cz

Předchozí příspěvek
Martina o své první menstruaci
Následující příspěvek
Rituál Menarché
Menu
googleb551d0b5453aef6c