Veronika o své první menstruaci a o tématu menstruace

Když by mi v době puberty někdo řekl, jak téma menstruace bude v mé dospělosti klíčové, nevěřila bych mu nebo bych aspoň na něj koukala s otevřenou pusou. Ale pojďme na můj příběh postupně…

Má první menstruace
Když jsem ve svých dvanácti letech dostala menstruaci, prožívala jsem pocit takového mírného vzrušení ve smyslu, wow už je to tady. Díky čtení Bravíčka a otevřeným rozhovorům s mamčou jsem už věděla, co mě čeká. Asi nejživěji si pamatuji následující den ve škole. Jednorázovou vložku jsem si totiž běhala vyměňovat každou přestávku. Už si přesně nepamatuji, jestli to bylo proto, že mi kontakt s menstruační krví byl nepříjemný, anebo jsem si myslela, že účelem vložky je být čistá. Ano, při první menstruaci jsem spotřebovala opravdu velké množství vložek a za své tehdejší neekologické chování se omlouvám (a možná právě proto se dnes tak hojně věnuji osvětě okolo menstruačních témat a potřeb). Hlavou se mi tehdy honila myšlenka: Páááni a takhle to bude napořád? No, to se mám na co těšit“ Jedna z hodin tohoto dne byly pracovky, kdy jsme společně ve skupinách pracovali venku. Jelikož nás holek ve třídě bylo málo (jenom šest), byly jsme spolu. A téma menstruace přišlo na přetřes. Dozvěděla jsem se, že další dvě holky od nás ze třídy už také menstruují, jen si toto své malé tajemství zatím držely pro sebe. No, já už asi od puberty byla v tématice menstruace sdílnější.

Menstruační pomůcky
Během puberty jsem používala jednorázové tampony a jednorázové vložky a nenapadlo mě, že by se to někdy mohlo změnit. Ovšem stalo se. Když mi bylo devatenáct, začínala jsem bydlet se svým přítelem na „samotě u lesa“ a řešili jsme každý odpad, který nebylo možné zkompostovat a zrecyklovat. Když přišlo na téma menstruačních potřeb, sdělil mi můj přítel, že jeho kamarád ve své zdravé výživě začal prodávat cosi jako menstruační kalíšek. Když jsme při příští návštěvě do obchodu šli, tento prodejce kalíšek vychvaloval do nebes a přesvědčoval mě o jeho koupi. Je vlastně vtipné, že k používání menstruačního kalíšku mě přivedli dva muži. 🙂 No a od té doby se to se mnou v menstruačních tématech veze…

Sada menarché
Jsem moc ráda, že Jitka s Janou vytvořily něco tak krásného. Je to jedinečný počin pro mladé dívky, díky kterému budou moci svou menstruaci prožívat od začátku jinak a skrze tento krásný balíček se na ni také těšit!

Téma první menstruace v dospělosti?
Většina žen neměla možnost prožít svou první menstruaci jako výjimečnou událost či důležitý přerod ve svém životě (a o oslavě už vůbec nemůže být řeč). A když si povídám se ženami, shodují se skoro jednoznačně na tom, že rituál oslavy první menstruace je něco, co jim chybí. Co by si moc rády dopřály i zpětně. Rituál menarché v pozdějším věku je velkým darem a požehnáním. Můžeme zažít něco, co jsme neměly. Můžeme cítit podporu jiných žen a slyšet slova chvály a uctění, které nám tehdy možná scházely.

Možná nám chybělo slyšet to, že je na co se těšit. Že dospělost s sebou nese spoustu krásných okamžiků. A možná jsme tehdy jen potřebovaly slyšet více pozitivních vět o menstruaci. Tato oslava v dospělosti nabízí možnost prožít svou první menstruaci znovu, jinak a lépe.
Na takový rituál není nikdy pozdě. Klidně si jej dopřejte, i když již nemenstruujete. Záleží na vás, jestli a jakým způsobem se svou menstruaci rozhodnete oslavit.

Rituál menarché pro dospělé ženy probíhá jinak, než u dívek. Jako dospělé ženy už se nepotřebujeme připravovat na to, co to menstruace je a jak probíhá. Tuto zkušenost již máme. Ovšem s čím je potřeba pracovat, jsou určité představy a naučené vzorce „toho, jak to musí nutně být“.

Rituál menarché, umožňuje ženám dopřát si svou oslavu zpětně. Vstoupit do ženství naplněněji a šťastněji a přepsat určité “zajeté a naučené” představy o tom, jaká menstruace nutně musí být.

Napsala: Veronika Lančaričová

Tématu ženství a menstruace se věnuje velmi podrobně. Spolupracuje s blogovým portálem Kalíšek.cz a také eshopem Maluna.cz. O tématice menstruace píše pro různé internetové portály a přispívá do rozhovorů a článků v časopisech. Napsala knihu Ženství jako dar aneb menstruace ve 21. století, která komplexním a pozitivním způsobem zpracovává téma menstruace z různých úhlů: historického, biologického, ale také duchovního a cyklického. Kromě této obsáhlejší knihy sepsala knihu zaměřenou přímo na rituál menarché: Oslava menarché jako cesta k příjemnější menstruaci. Rovněž vede akce a semináře pro ženy, například Rituál menarché zpětně.
Více na jejích stránkách www.veronikalancaricova.cz

veronika-lancaricova

Předchozí příspěvek
Rituál Menarché
Následující příspěvek
Výběr první menstruační pomůcky
Menu
googleb551d0b5453aef6c