Výběr první menstruační pomůcky

Jedna z velmi důležitých věcí v době, kdy dívka prožívá svá první menstruační období, je výběr menstruační pomůcky. Ta zásadní měrou ovlivňuje, jak se bude při menstruaci cítit a zda se pro ni stane menstruace každoměsíčním problémem nebo k ní naopak bude mít neutrální či pozitivní vztah. Na trhu je v dnešní době velký výběr hygienických pomůcek a dívka, ideálně za pomoci maminky, může na internetu snadno najít mnoho informací. Určitě je vhodné, když může ty pomůcky, které si přeje, vyzkoušet a rozhodnout se na základě toho, které budou pro ni nejlepší.

Menstruační kalhotky

Aktuálně jsou velmi moderní pomůckou menstruační kalhotky. Vyrábí se v různých velikostech, dívčí velikosti nabízí značka Love Luna, malé velikosti ale najdete i u české značky Meracus. Kalhotky mají různé savosti, je tedy vhodné je vybírat i s přihlédnutím k síle menstruace.

Velkou výhodou kalhotek je, že jsou vyrobeny z příjemných materiálů a na pohled se nijak neliší od běžného spodního prádla. Právě to z nich dělá jednu z nejvíce vhodných pomůcek pro dívky. Jejich menstruace je často ještě velmi nepravidelná. Menstruační kalhotky je možné nosit i mimo menstruaci a vyhnout se tak obavám z toho, kdy krvácení přijde. Navíc v případě, že se dívka převléká například před tělocvikem, nemusí nikdo poznat, že má zrovna své dny.

Použití kalhotek je jednoduché, k nehodám dochází jen zřídka. Pokud si dívka není jista silou menstruace, a navíc si nechce kalhotky převlékat mimo domov, můžete mrknout na tip od jedné školačky v této recenzi – https://www.kalisek.cz/recenze-troje-menstruacni-kalhotky-prvni-mesicky-i-prvni-dojmy

Jednorázové či látkové vložky

Vložky oproti kalhotkám mají tu nevýhodu, že se mohou posouvat, shrnovat, z kalhotek vyčuhují křidélka a v případě, že je dívka malá a hubená, mohou být pro dětské kalhotky zbytečně velké. V případě slabší menstruace je proto nejlepší vybírat menší slipové vložky bez křidélek. Do školy jsou vhodné spíše jednorázové vložky, v domácím prostředí může dívka vyzkoušet i pohodlné látkovky.

U jednorázových vložek doporučuji volit neparfémované vložky, ideálně z bio bavlny, protože neobsahují chemické látky, jež by mohly negativně ovlivnit poševní prostředí.

Pomůcky zaváděné dovnitř

V době, kdy přichází první menstruace, je většina dívek ještě pannou. Panenská blána ale může mít mnoho podob a je časté, že dívky mohou používat pomůcky, které se zavádí dovnitř do pochvy. Některé z toho mají obavy a ani je nebudou chtít vyzkoušet. Určitě nemá smysl je nutit. Touha po koupání i sdílení pozitivních zkušeností kamarádek však vede k tomu, že dříve či později se k vyzkoušení odhodlají.

Pro první zkušenost je nejlepší tampon nebo menstruační houbička. Tampon znají všichni – pravděpodobně s ním má zkušenost maminka dívky i některé dívky ze školy. Pořizovací cena je malá a lze koupit i malé velikosti. Pozor ale na zdravotní rizika, mezi které patří vysušená a podrážděná sliznice. Tampony z bio bavlny jsou opět bez chemie a navíc se z nich tak snadno neuvolňují vlákna (více informací např. zde – https://www.kalisek.cz/vsechna-tajemstvi-o-tamponech).

Mnoho dívek si oblíbilo menstruační houbičky. Jde o výběrové mořské houby s co nejméně otvory, které jsou hodně savé. Používají se opakovaně, vymývají se ve vlažné vodě a dezinfikují v solném roztoku. Výhodou houbiček je to, že se zavádí vlhké a nevysušují ani neodírají poševní sliznici. Navíc je možné nůžkami upravit jejich velikost a mohou je tak používat i dívky, které jsou hodně úzké. U této pomůcky je nicméně celkem jisté, že si při vyndávání zašpiníme ruce od krve. Je tedy potřeba, aby si dívka doma vyzkoušela, zda je to pro ni v pohodě a jak dlouho jí houbička vydrží, než proteče. Pro jistotu vytažení je při prvních pokusech dobré prošít houbu zubní nití a tu použít jako šňůrku u tamponu.

Další praktickou pomůckou pro sporty včetně plavání je menstruační kalíšek. Pozor, ne každý, který je označen jako velikost S, je malý a vhodný pro dívky. Ty opravdu malé a vhodné na vyzkoušení jsou Me Luna S (Shorty), Claricup 0, Masmi S nebo OrganiCup Mini. Kalíšek může dívka zkusit a pokud jí nepůjde zavést, nechá si ho na později.

Volná menstruace

Jsou ženy, které během menstruace nepoužívají žádnou pomůcku a pouze si v okamžiku, kdy je to potřeba, zajdou na toaletu a nechají menstruační krev vytéci. Krev totiž při menstruaci nevytéká neustále, ale vyteče pouze v případě, že už je děloha plná a uvolní se děložní čípek. Pokud čípek na toaletě uvolníme samy tak, že například co nejvíce otevřeme ústa a vyplázneme jazyk, krev vyteče v momentě, kdy chceme. Některým ženám to funguje na 100 %, jiné používají tuto metodu v kombinaci s nějakou pojistkou (například slabou vložkou). Velká výhoda je, že vědomým uvolňováním čípku můžeme předejít menstruačním bolestem. Když o této možnosti dívce řekneme, pravděpodobně to vzbudí její zvědavost a bude to zkoušet. Může díky tomu mnohem lépe prozkoumat fungování svého těla.

Autorka článku: Ilona Bittnerová majitelka blogu kalíšek.cz a obchodu Maluna.

Předchozí příspěvek
Veronika o své první menstruaci a o tématu menstruace
Následující příspěvek
Ako vyzerá menštruácia v puberte?
Menu
googleb551d0b5453aef6c