Křest Sady menarche

Když jsme s Janou vymyslely Sadu menarche, říkaly jsme si, že by si zasloužila nějaké krásné uvedení na svět. Abychom měly možnost ji představit, představit všechny ty moudré ženy, které na ní spolupracovaly, a aby dostala přání do života.

Vybraly jsme datum 28. května 2018. Až po křtu jsme se dozvěděly, že se jedná o Mezinárodní den menstruace! Asi znamení 🙂

Co o křtu napsat. Bylo to krásné, dojemné, plné emocí, skvělých žen a jednoho muže, vyprávění, informací a tance.

Křest se konal ve Studiu Alta, moc krásném fotogenickém prostředí v Holešovicích. Celou akcí provázela Míša Záleská, která píše blog Hrajeme si jinak a nyní pořádá veřejné besedy na různá mateřská témata. Úkolu se zhostila skvěle!

 

Na úvod jsme se snažily s Janou Sadu představit, ale díky nervozitě a ostychu jsme raději rychle předaly slovo našim hlavním hostům, které jsou zkušené řečnice.

Hlavní hosté byly tři sudičky SadyMarkéta Zika Koppová, Kateřina Kadlecová a Kateřina Juřenčáková a za významný podíl společnosti Kalíšek Ilona Bittnerová.

Ilona mluvila na téma „Kdy s dětmi mluvit o menstruaci“.  U ní je to celkem specifické, protože se její dcera od mala setkává s látkovými vložkami a menstruačními kalíšky, které doma Ilona testuje, aby měla důvěru v to, co prodává. Látkové vložky se dceři moc líbí, protože mají krásné veselé vzory, a tak se nemůže dočkat, až je bude moci používat . A kdy je tedy vhodná doba? Když se dítě ptá. Asi nikdo se doma před malými dětmi nezamyká na toaletě ani v koupelně, a tak se děti přirozeně s menstruací můžou setkat. A právě tehdy, kdy se zeptají, co to je? Proč to potřebuješ? Je vhodné dětem říci o menstruaci. Mluvit o ní pozitivně, spojit ji s plodností. Že je dobré mít menstruaci, protože to je znamení, že jednou budu moci být plodná a mít děti.

Kateřina Juřenčáková ji později doplnila, že když je dcera v pubertě, už se s ní někdy velmi těžko domluví 😉 Proto je opravdu dobré využít právě tu dobu, kdy dítě prahne po informacích a matka je to nejlepší stvoření, které zná!

Dále dostala slovo Markéta Zika Koppová na téma „Cykličnost a přechodové rituály“. Vyprávěla o svých pocitech na rituálu Menarche u své dcery. Kdy společně s ostatními ženami slavily přechod od dívky k ženě a jak jí samotnou rituál velmi zasáhl. A možná to bylo právě tím, že ona svůj rituál neměla. Mluvila o tom, jak jsou rituály velmi důležité pro upevnění své pozice a vztahu k menstruaci. Proto doporučuje, aby si sama matka prožila svůj rituál Menarche ještě před tím dceřiným. Aby se na něj mohla soustředit a mohla ho prožít za dceru. Nikdy není pozdě na ten svůj 😉

Ona sama delší dobu používala nitroděložní tělísko, díky kterému několik let nemenstruovala. Když se o ženské věci začala zajímat, zjistila, jak je zvláštní, že nemenstruuje, necítí svoji cykličnost, je odpoutaná od svého těla. Tělísko si nechala vyjmout a znovu začala cítit, že ví, co její tělo chce, na co je právě teď vhodná doba a v čem právě teď vyniká. Doporučuje vnímat, že žijeme v cyklech a naučit se své tělo poslouchat.

Druhá sudička Kateřina Juřenčáková mluvila o tom, Co by měly dcery vědět o svém cyklu a plodnosti“. Navázala na důležitost vnímání cykličnosti u ženy a také o proměnách ženského těla. Také o mýtech, které kolem menstruace jsou. Snaží se šířit, že první menstruace může přijít klidně v 17 letech a není to špatně, nebo v 9 letech a taky je to v pořádku. Také, že 28 denní cyklus není to, o co bychom měly usilovat. Že můžeme být zdravé, i když máme dlouhé či nepravidelné cykly. Mluvila o tom, co je zdravý výtok, který patří ke zdravé plodnosti. Děložní sekret často považujeme za něco patologického a chodíme se s ním léčit k doktorovi! Ale bez něj bychom nemohly počít.

Třetí sudička Kateřina Kadlecová navázala tématem „Co by matky měly vědět o antikoncepci pro své dcery“. Přání matky ochránit na 100% dceru před nechtěným početím často vede ke špatným rozhodnutím.  Mluvila o hormonální antikoncepci, která jako každý lék, může mít negativní dopad na celé tělo. Je vhodné zvážit i jiné druhy antikoncepce nebo se řídit plodnými a neplodnými dny, které spolehlivě poznáme díky symptotermální metodě.

Dále se mluvilo a roli muže, která je také významná. Měl by svým chováním dát najevo, že si uvědomuje, že z jeho malé dcery je žena a chválit ji a lichotit. Říkat jí, jak je krásná.

Slovo si také vzal další host křtu Honza Bím, který přednáší o důležitosti přechodových rituálů. Jediný muž v našem pomyslném červeném stanu 🙂

Mluvil o tom, že i chlapci mají svoji první poluci a je to stejně významný den v životě muže. Jen je kolem něj ještě větší tabu a trapnost. Bylo by skvělé, kdyby muži společně vydefinovali, jak by mohla vypadat sada pro nastávající muže. Jaký by měla název? Jaký by měla obsah? Současně z jeho pohledu sada není to hlavní. Hlavní je podchycení těchto jedinečných okamžiků a změna chování vnějšího okolí hlavně rodiny k mladé ženě či muži, tak aby co nejvíce mladých dobře zrálo a mohli se z nich stát pak dobří a platní dospělí.

A nastal čas, pozvat Moniku Valentovou, kmotru Sady, aby ji slavnostně pokřtila. Moniku jsme si s Janou vybraly díky jejímu přístupu k životu, k tomu, jaká je přirozená, opravdová, usměvavá a také má dvě dcery, takže se jí téma Menarche týká.

Monika měla před křtem také svojí intimní řeč: „…Kdyby mi někdo před 31 lety, kdy jsem svou první menstruaci “slavila” s kámoši Studem, Osaměním a Bolestí, řekl, že budu jednou kmotrou sady Menarché, zaťukala bych si na čelo. Ale já JSEM! A jsem normálně (a nebojím se to říct!😁) PYŠNÁ na svou generaci, že umožňuje ženám žít přirozeně. Díky Jitce a Janě, že vymyslely tuhle sadu, která je jednou z možností, jak ženskou cykličnost uznat, v lepším případě dokonce uctít. Je to i můj coming out 😉 „

A přání Sadě?

„ Milá Sado, přeji ti, abys byla úplně obyčejná, běžně dostupná i v supermarketu na rohu!…“

A pak jsme ji všechny plny dojetí pořádně polily!!!!!

Toto krásné dopoledne uzavřela Mirka Papajíková svým krásným tancem. Choreografie byla na téma panny, které tančila v Divadle Ponec v představení Měsíční spirála inspirovaném knihou Mirandy Gray Rudý měsíc.

Všem moc děkujeme za účast, milá slova a podporu!

Předchozí příspěvek
Jitka o své první menstruaci
Následující příspěvek
Mami, potřebuji Tvůj příběh
Menu
googleb551d0b5453aef6c