Mami, potřebuji Tvůj příběh

Milá Ženo, Matko,

Tvá dcera začíná dospívat do věku, kdy se sama stane ženou. Nebo už se jí stala a vy dvě kolem sebe zvláštně chodíte. Možná máš pocit, že Tvůj příběh nepotřebuje. Možná se stydíš se před ní otevřít. Vždyť ani Tvá máma s Tebou o ženských věcech nemluvila, a přece jsi to nějak zvládla. Sama. Ale jak ses v tom cítila? Jak Ti tehdy bylo? Co by sis přála slyšet, zažít, kdybys znovu byla ve věku, v jakém je Tvá dcera? Zatímco budeš přemýšlet nad tím, co jsi tehdy potřebovala, povím Ti, proč je důležité, aby ses před svou dcerou otevřela.

Jedině Ty jí můžeš předat sílu ženství

Jsi ta, která ji porodila. Jsi ta, která se o ni starala. Jsi ta, díky níž může žít takový život, jaký žije. Jsi ta, která je moudřejší, zkušenější, vyzrálejší. Jen Ty si často sama neuvědomuješ svou sílu a sílu svého příběhu. Možná samu sebe bereš jako samozřejmost. A taky si můžeš myslet, že je přece Tvou povinností se starat o rodinu, pečovat o manžela a vychovávat děti. Navíc vše děláš, jak nejlíp umíš a s tou největší láskou. Ani jedna z těchto činností není samozřejmost. Je to obrovská energie, síla ženství, mateřství. To Ty jsi ta, díky níž je zde nový život. Je to mnohem víc, než vydělávání peněz a hnaní se za kariérou. Ženství je životní poslání. Obzvlášť naplněné ženství, kdy je žena ve své síle, podporovaná mužem, který ji miluje, naplněná tím, co dělá. Toto poselství předej, prosím, své dceři, která právě vstupuje do bran ženství.

Předej jí, že menstruace je dar a ne trest

Není jednoduché být ženou. Stojí to spoustu sil a úsilí. A ještě ke všemu je tady „ta menstruace.“ Vysvětli jí, že díky menstruaci se stává plodnou. Že i ona se díky ní může stát matkou. Řekni jí, že chápeš, že je tím vším kolem menstruace možná zaskočená, ale že si zvykne. Sama víš, že to není tak hrozné, jak se na první pohled může zdát. Postupem času si Tvá dcera určí rytmus, jak celý tento proces zvládat. Stejně, jako ses to naučila i Ty. Možná však právě Ty svou menstruaci nesnášíš dobře. Jak bys také mohla? U Vás v rodině bylo toto téma tabu a o intimních věcech jste se nikdy nebavili. Je-li tomu tak, nezoufej. Najdi sílu sama v sobě a řekni své dceři všechno, co jsi sama potřebovala slyšet. Udělej to, i pokud si myslíš, že ji Tvůj příběh nezajímá. Dcery své matky vnímají víc, než si myslíš. I když se tváří, že ne. Pokud ty sama budeš brát menstruaci, jako jedinečnou sílu ženy, pokud Ty sama před menstruací nebudeš zavírat oči, zaseješ semínko uvnitř mysli Tvé dcery. Semínko bude postupně růst a věř mi, že jednou z Tvé krásné holčičky vyroste sebevědomá žena, která bude spojená se svým ženstvím a svou ženskou silou.

Sdílej s ní a vytvoř tak mezi Vámi nerozlučné pouto

Tvá dcera je pokračováním Tebe a Tvého příběhu. Pochopitelně je i pokračováním Tvého muže a příběhu jeho rodu. Máš nezastupitelný úkol: předat jí Tvůj příběh a příběh Tvé rodové linie. Proč je to tak důležité? Dcera si bere sílu od matky. Ve chvíli, kdy dcera není na matku dobře napojená (tedy nemluví spolu, jedna druhé nerozumí, jsou na válečné stezce či pohrdají jedna druhou), podepíše se tento stav na budoucnosti dcery. Když tyto dívky dospějí, mají často problémy ve vztazích, ženou se nesmyslně za kariérou a často jim chybí emoční podpora. Chtějí být silné superženy a místo toho je trápí samota a rozhozené hormony. To je jen slabý výčet následků, které jsem viděla za léta praxe s mými klientkami. Tyto ženy se svou mámou nesdílely své emoce. Ani jejich máma nesdílela ty její. Tak tyto ženy zatvrdly, jejich srdce se zaplnilo bolestí a uzavřely se. Jak by všechno mohlo být jiné, kdyby jim máma řekla, že si mají vážit samy sebe? Kdyby s nimi sdílela svůj příběh, kdy se v životě spálila. Kdyby ji naučila, že emoce jsou součástí ženství a že k nám ženám přirozeně patří. Kdyby jí nabídla vřelou a hřejivou náruč, když se v životě ocitne na dně.

Možná to tyto mámy neudělaly, protože to neuměly. Možná to neudělala ani Tvoje máma, protože se se sama bála sdílet, nebo se styděla, anebo jí sdílení nepřipadalo důležité. A už vůbec jí nepřipadalo důležité mluvit o „těch ženských věcech.“

Ty však běž a udělej to jinak. Pro sebe, pro svou dceru pro všechny ženy, které mluvit nemohou. Pokud Ty dáš svému ženství a svému příběhu důležitost, spustíš tím vlnu, která léčí nejen Tebe, ale i ženy ve Tvém rodě.

Přeji Ti na Tvé cestě sílu a odvahu.

Hanka

PS: A pamatuj, že Matka je jen jedna. Nenech tak svůj příběh odejít. Naopak ho udržuj živý ve své dceři, aby z něj mohla čerpat ve chvíli, kdy Ty už na tomto světě nebudeš.

Napsala: Hana Adamíková (Wolf), Koučka, lektorka a životní průvodkyně

Dlouhodobě se věnuje práci se ženami a ženskými příběhy. Pracuje jak formou individuálních konzultací, tak seminářů a skupinových prací. Pět let studovala a pracovala v zahraničí, věnovala se práci s dětmi a dospívajícími a od roku 2012 se věnuje koučinku a osobnímu rozvoji.  K jejím ústředním tématům patří zdravá sebedůvěra žen a dívek, návrat k ženskosti a ženskému principu a práce s emocemi v náročných životních situacích. Přednáší, pořádá workshopy a léčivé pobyty. Píše blog a ráda vaří, tančí a zpívá. Je podruhé šťastně vdaná a se svým manželem Pavlem čeká své první dítě.

 

Předchozí příspěvek
Křest Sady menarche
Následující příspěvek
Co je to ta cykličnost a k čemu je vlastně dobrá?
Menu
googleb551d0b5453aef6c