Jaké tedy jsou fáze cyklu?

V minulém článku ses dozvěděla, co je cykličnost a k čemu je dobrá. Malinko jsme naťukly i jednotlivé fáze, kterým se dnes budeme věnovat podrobně. Až dnešní článek dočteš, možná pochopíš, proč se občas cítíš jako na houpačce. Jednou je ti skvěle a jsi plná radosti a za pár dní by ses naopak nejraději schovala a nebyla vidět vůbec. Jaké tedy jsou jednotlivé fáze cyklu?

 

Fáze Rebelky

Tato fáze nastává po ukončení menstruace a je přirovnávaná k ročnímu období jaro. Jen ať víš, u mámy se tato fáze jmenuje Panna. Je to v podstatě to stejné, ale vzhledem k tomu, že pravděpodobně panna ještě jsi, tak by tento název pro tebe zněl zvláštně. Projevy této fáze jsou pro obě z vás stejné. V této fázi jsi plná energie, budeš často (a někdy možná i hlasitě) projevovat svůj názor. Ráda se budeš oblékat do výrazných barev a budeš mít chuť zkoušet nové věci. Nebude ti dělat problém zvládnout školní povinnosti, a ještě najít spoustu času na sebe. Taky si budeš rozumět s klukama a budete na podobné notě. Tahle fáze však netrvá věčně a tohle porozumění může v dalších fázích vymizet (nebo už nebude tak silné).

Fáze Princezny

U mámy se mu říká fáze Matky a nastává v době ovulace (pokud máš pravidelnou menstruaci, je to zhruba v polovině cyklu). Období Princezny se přirovnává k létu. Proč? Jsi totiž v plném rozkvětu, celá záříš, jsi velmi krásná a připadáš si krásná. V tomto období jsou ženy plodné, a tak jsou nesmírně přitažlivé pro muže. To je dobré, abys věděla. Nebudeš se pak divit, proč se za tebou kluci otáčejí víc než jindy. Dávej si proto pozor na nechráněný sex. Kluci totiž můžou zkoušet nejrůznější finty, aby tě svedli. Buď opravdu opatrná a chraň se, abys nemusela litovat. V tomto období jsi totiž i velmi společenská a mohlo by se ti zdát, že vlastně o nic nejde.

Fáze Kouzelnice

Název pro tuto fázi máte s mámou společnou. Přirovnává se k období podzimu, které je charakteristické hlavně svou proměnlivostí. Podobně je tomu i u tebe. Střídají se ti nálady, jsi kritická (někdy až protivná) k sobě a svému okolí. Ale neboj, i tato fáze časem přejde. Nacházíš se totiž před menstruací a v tomto období je změna nálad normální. Taky budeš mít chutě na sladké (některé ženy a dívky mají chuť na cokoli). V této fázi chuť na čokoládu moc neřeš, ale jdi se i ven projít. Pohyb ti pomůže vyventilovat podrážděnou náladu a již zmíněnou kritičnost. V této fázi můžeš mít víc než obvykle pocit, že ti nikdo na světě nerozumí (hlavně rodiče). Na druhou stranu jsi kreativní a v hlavě máš spoustu nápadů. Pokud ráda kreslíš, píšeš, zpíváš, vaříš, tato doba je pro tyto činnosti vhodná. Budeš až koukat, co z tebe všechno může vypadnout.

Fáze Stařenky

Je to doba těsně před menstruací a během menstruace. Jako roční období tuto fázi symbolizuje zima. Tedy čas ticha, odpočinku a klidu. U mámy se jmenuje tato fáze Baba. Ve fázi Stařenky bys měla být co nejvíc v teple, odpočívat a výživně jíst. Pod slovem výživně si představ spíš dobrou polévku než hranolky z fastfoodu. Naopak, přílišný příjem sacharidů (tj. nejen sladké, ale již zmíněné hranolky, smažené, džusy a limonády) ti mohou způsobovat křeče. Také káva s mlékem a cukrem je  při bolestivé menstruaci krajně nevhodná. Možná se ti do změny stravy nebude chtít, ale uvidíš, že ti pomůže. S bolestivou menstruací a křečemi mám sama velké zkušenosti a věř mi, že vím, o čem mluvím. Při křečích a bolestech ti velmi pomůže kontryhelový čaj, který koupíš v lékárně, nebo v obchodech se zdravou výživou. Možná se ti to ze začátku nemusí zdát, ale menstruace má své kouzlo. V tomto období jsi totiž velmi vnímavá a moudrá. Až se naučíš s touto fází zacházet, uvidíš, že v ní nalezneš zalíbení.

Teď bys již měla sama sobě daleko lépe rozumět. Pokud se chceš ještě více poznat, nezapomeň si vést alespoň tři měsíce menstruační deník, abys přesně věděla, kdy jsi v jaké fázi. Budeš pak daleko čitelnější pro sebe a taky pro své okolí.

Napsala: Hana Adamíková (Wolf), Koučka, lektorka a životní průvodkyně

Dlouhodobě se věnuje práci se ženami a ženskými příběhy. Pracuje jak formou individuálních konzultací, tak seminářů a skupinových prací. Pět let studovala a pracovala v zahraničí, věnovala se práci s dětmi a dospívajícími a od roku 2012 se věnuje koučinku a osobnímu rozvoji. K jejím ústředním tématům patří zdravá sebedůvěra žen a dívek, návrat k ženskosti a ženskému principu a práce s emocemi v náročných životních situacích. Přednáší, pořádá workshopy a léčivé pobyty. Píše blog a ráda vaří, tančí a zpívá. Je podruhé šťastně vdaná a se svým manželem Pavlem čeká své první dítě.

www.hanawolf.cz

Předchozí příspěvek
Co je to ta cykličnost a k čemu je vlastně dobrá?
Následující příspěvek
Valina o své první menstruaci
Menu
googleb551d0b5453aef6c